همه چیز در مورد کابل کواکسیال | کابل کواکسیال چیست؟

کابل کواکسیال یکی از تجهیزات ضروری و پرکاربرد برای انواع وسایل برقی مانند تلویزیون، ویدیو و … است. در اینجا سعی داریم برای افرادی که با این کابل آشنایی ندارند؛ اطلاعات کامل و جامعی درباره کابل کواکسیال بیاوریم. این اطلاعات می‌تواند پاسخ جامعی به سؤال کابل کواکسیال چیست؛ باشد.

آشنایی با کابل کواکسیال

یکی از سؤالات پر تکرار در مورد کابل‌ها، این است که کابل کواکسیال چیست. کابل کواکسیال، نوعی کابل مسی است که شامل یک رسانای داخلی، یک عایق و یک رسانای نازک است. اجزایی که در این کابل به کار رفته است؛ از تداخل سیگنال‌ها جلوگیری می‌کند. مغزی مسی این کابل کمک می‌کند تا داده‌ها با سرعت بیشتری منتقل شوند. انتقال داده‌ها نیز به گونه‌ای انجام می‌شود که عوامل محیطی مخرب بر روی آن اثر نگذارد. همین مورد باعث شده است که این کابل بسیار پر طرفدار شود. به‌طوری‌که افراد معمولاً کابل‌های قدیمی را با این کابل تعویض می‌کنند.

ساختار کلی کابل کوکسیال چیست؟

ساختار کلی کابل کواکسیال شامل غلاف، شبکه بافته، عایق و رسانا است. غلاف بیرونی‌ترین لایه کابل است. این لایه کابل را در برابر آسیب‌های فیزیکی محافظت می‌کند. شبکه بافته شده دومین لایه در این کابل است. وظیفه اصلی این لایه، محافظت از سیگنال در برابر نویزهای خارجی و تداخل سیگنالی است. لایه بعدی، عایق است. عایق می‌تواند هسته یا مغزی کابل را محافظت کند. عایق، بین شبکه بافته و هسته قرار می‌گیرد تا مانع اتصال کوتاه بین آن‌ها شود. آخرین جزء در کابل کواکسیال نیز، رسانا است. رسانا وظیفه اصلی انتقال سیگنال را بر عهده دارد. رسانا معمولاً در کابل‌های کواکسیال مختلف به صورت تک هسته‌ای یا چند هسته‌ای دیده می‌شود. کابل‌های تک هسته‌ای، از جنس مس و کابل‌های چند هسته‌ای از رشته‌های نازک فلزی هستند.

کاربرد کابل کواکسیال چیست؟

از این کابل در ابتدا برای اترنت استفاده می‌شد. اما هم‌اکنون؛ مهم‌ترین کاربرد کابل کواکسیال در تلویزیون، دوربین‌های مدار بسته،  در اتصال ریسیورها و پس از آن در دستگاه ویدیو و سایر گیرنده‌هایی از این دست دیده می‌شود. علاوه‌بر این؛ از آن برای کابل‌کشی باند گسترده اینترنت نیز استفاده می‌شود.

بخوانید:  معرفی انواع سیم و کاربردهای آن ها در سال ۲۰۲۳!

انواع کابل کواکسیال چیست؟

کابل کواکسیال را می‌توان به دو دسته کلی تقسیم کرد. تمامی انواع کابل کواکسیال موجود در بازار در یکی از این دو دسته قرار می‌گیرند. این دو دسته تحت عنوان Thick net و Thin net شناخته می‌شوند. در زیر مشخصات و ویژگی‌های هر دسته را بررسی می‌کنیم:

کابل کواکسیال نوع Thick net

 • کابل کواکسیال Thick net قطری در حدود 5.0 اینچ دارد.
 • مهم‌ترین مشخصه آن انعطاف‌پذیری بالای آن است.
 • هسته مسی آن ضخیم است و به همین دلیل آن را Thick net نام‌گذاری کردند.
 • این کابل، سیگنال‌ها را در فواصل طولانی‌تری منتقل می‌کند. بنابراین برای مسیرهای طولانی مناسب‌تر است.

کابل کواکسیال نوع Thin net

 • کابل کواکسیال نوع Thin net قطری در حدود 25.0 اینچ دارد.
 • انعاطاف‌پذیری آن نسبت به مدل قبلی بیشتری است و به‌راحتی می‌توان با آن کار کرد.
 • توانایی انتقال سیگنال تا مسافت 185 متری را دارد.
 • در شبکه‌های با اتصال مستقیم به کارت شبکه استفاده می‌گردد.
 • هسته مرکزی آن معمولاً به شکل یک مفتول است.

کابل کواکسیال چیست

انواع کابل کواکسیال موجود در بازار چیست؟

انواع کابل کواکسیال در بازار تحت نام‌های زیر دیده می‌شود. هر کدام از انواع کابل‌های زیر در یک از دو دسته Thick net و Thin net قرار می‌گیرند. برخی از معروف‌ترین انواع کابل‌های کواکسیال عبارتند از:

 • RG8

میزان امپدانس این نوع کابل، 50 اهم است. هسته ضخیم‌تری در حدود 2.17 میلی‌متر دارد و برای محیط‌های بیرون مناسب است.

 • RG58

این نوع کابل امپدانسی به میزان 50 تا 52 اهم دارد. برای انتقال سیگنال‌های ضعیف می‌تواند مؤثر واثع شود. برای ارتباطات رادیویی بسیار کاربردی است.

 • RG142

مغزی این کابل به شکل مفتول و امپدانس آن در حدود 50 اهم است.

 • RG174

فرکانس این کابل 1 گیگاهرتز، امپدانس آن 50 اهم است. در سیستم‌های مایکرویو و مدارات مخابراتی بیشترین کاربرد را دارد.

 • RG178

این کابل همانند موارد قبلی برای تلویزیون، کامپیوتر و دستگاه‌های الکترونیکی کاربرد دارد. امپدانس آن 50 اهم و 1.80 میلی‌متر ضخامت مغزی آن است.

 • RG179

این کابل دارای امپدانس 75 اهم است. قطر آن در حدود 2.5 میلی‌متر بوده و برای گیرنده‌های ارتباطی استفاده می‌شود.

 • RG213

کابل RG213 در سیستم‌های مخابراتی تا فرکانس 1 گیگاهرتز کاربرد فراوانی دارد و امپدانس آن 50 اهم است.

بخوانید:  بررسی و مقایسه کابل گرد و تخت از همه نظر! هرکدام مناسب چه استفاده ای است؟

منظور از کابل کواکسیال ترکیبی، چیست؟

کابل کواکسیال ترکیبی، توانایی انتقال جریان الکتریسته و انتقال اطلاعات را دارد. این کابل بدون اینکه کیفیت انتقال سیگنال را کاهش دهد؛ می‌تواند هر دو وظیفه را انجام دهد. قیمت کابل ترکیبی کواکسیال ارزان است. بنابراین در مکان‌هایی که نیاز به هر دو نوع انتقال است؛ استفاده از آن کاملا مقرون‌به‌صرفه خواهد بود.

افت سیگنال در کابل کواکسیال چیست؟

افت سیگنال در کابل کواکسیال چیست؛ از دیگر سؤالات پر تکرار در حوزه کابل کواکسیال است. برای پاسخ به این سؤال باید گفت: افت سیگنال در این کابل به معنای کاهش یافتن قدرت سیگنال در هنگام عبور از کابل است. در کابل‌هایی افت سیگنال کمتر است که ضخامت کابل زیاد باشد. در این صورت می‌توان از این کابل برای مسافت‌های طولانی نیز استفاده کرد. اما اگر افت سیگنال قابل توجه باشد باید از یک آمپلی‌فایر برای تقویت سیگنال استفاده نمود. توصیه می‌شود قبل از استفاده از هر نوع کابل کواکسیال حتماً از میزان افت سیگنال آن آگاه شوید.

مزایای کابل کواکسیال چیست؟

مهم‌ترین مزیت کابل کواکسیال، محافظت آن در برابر تداخلات سیگنالی است. بنابراین با استفاده از آن راحت‌تر می‌توان تصاویر تلویزیون را دریافت کرد. دومین مزیت این کابل، ارزان قیمت بودن است. کابل کواکسیال در مقایسه با زوج سیم به هم تابیده؛ پهنای باند بیشتری در حدود 300 مگاهرتز را می‌تواند فراهم کند. این پهنای باند برای انتقال تصویر مناسب‌تر در سیستم‌های مختلف مخابراتی کاملاً مورد نیاز است.

از دیگر مزایای آن این است که کابل کواکسیال، مقاومت خوبی در برابر عوامل مخرب دارد و با کیفیت بالایی ساخته شده است. نصب این کابل به آسانی انجام می‌شود و پیچیدگی خاصی ندارد. همچنین از این کابل می‌توان در سیستم‌های دیجیتال و حتی سیستم‌های آنالوگ استفاده کرد.

بخوانید:  بررسی کامل تست فلوک و نحوه انجام آن !

معایب کابل کواکسیال چیست؟

از معایب کابل کواکسیال ضعیف بودن روکش بیرونی آن است. در صورتی که کابل در معرض آفتاب قرار بگیرد؛ روکش بیرونی آن پوسیده می‌شود. در این صورت باید آن را تعویض کنید. همچنین این کابل معمولاً حجیم است و فضایی را در خانه اشغال می‌کند. علاوه‌براین؛ برای انشعاب دادن به آن نیاز به برخی اتصالات خاص است.

در این مقاله سعی شد به سؤال کابل کواکسیال چیست؛ پاسخ جامع و کاملی داده شود. این کابل می‌تواند جایگزین بسیار مناسبی برای کابل‌های قدیمی و انواع سیم‌ ها باشد. علاوه‌براین؛ به دلیل اینکه از تداخل سیگنال‌ها جلوگیری می‌کند؛ می‌تواند تصاویر یا صوت با کیفیت‌تری را فراهم کند.

 1. کابل کواکسیال برای آنتن تلویزیون باید چند اهم باشند؟

کابل‌های کواکسیال 75 اهمی‌برای استفاده در آنتن تلویزیون مناسب‌تر هستند.

 1. علت وجود شبکه بافته در کابل کواکسیال چیست؟

این شبکه به دلیل جلوگیری از تداخل سیگنال قرار داده شده است و می‌تواند مانع خوبی برای نویزهای خارجی باشد.

 1. ظرفیت انتقال در کابل کواکسیال چه تفاوتی نسبت به زوج سیم دارد؟

در کابل کواکسیال ظرفیت انتقال 80 برابر بیشتر از زوج سیم می‌باشد.

امتیاز به این مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *