کابل شبکه cat6 چه مزایا و معایبی دارد؟

کابل شبکه cat6

کابل LAN یا به اصطلاح کابل‌های Twisted-Pair مطابق استاندارد  TIA/EIA 568-B2جهت انتقال داده بین دستگاه‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد و از نظر سرعت انتقال دیتا به چند دسته تقسیم می‌شوند. گروه بندی در این کابل‌ها با نام Category  مشخص می‌شود مانند Cat 5e, Cat 6 , Cat6a و … . در این مقاله قصد داریم به بررسی کابل Cat6 بپردازیم.

کابل شبکه Cat6 چیست؟

در پشتیبانی شبکه‌های کامپیوتری Category6 یا همان Cat6، نسل ششم از زوج کابل‌های اترنت به هم تابیده شده‌است که در شبکه‌های خانگی و اداری مورد استفاده قرار می‌گیرد. این کابل‌های Cat6 یا کتگوری ششم، داده‌های گیگابیت اترنت را به میزان یک گیگابیت در ثانیه پشتیبانی می‌کنند که این مورد یکی از ویژگی‌های عالی و بارز آن‌ها می‌باشد.

مشخصات کابل شبکه Cat6 چیست ؟

این سیم تابیده تا فرکانس 250 مگا هرتز را پشتیبانی می‌کند. درون این کابل و در میان سیم‌ها، یک تفکیک کننده از جنس پلاستیک مرغوب وجود دارد و تا فاصله ۵۵ متری از سرعتی به میزان ۱۰ گیگابیت پشتیبانی می‌کند. در کابل نام برده شده ضخامت هر رشته سیم بر حسب استاندارد  AWG23 برابر با 0.57 میلی متر است. کاهش نویز الکترومغناطیس در کابل Cat6 به خاطر بیشتر بودن پیچش زوج سیم‌های به هم تابیده نسبت به پیچ‌های Cat5 می‌باشد.

نکته مهمی که در رابطه با این کابل و سایر کابل‌های دیگر وجود دارد شیوه انتخاب درست و پیاده سازی کابل‌کشی بصورت اصولی می‌باشد. بسته به جایی که کابل Cat6 خود را نصب می‌کنید، در یک کارخانه یا یک ساختمان اداری، ممکن است مقادیر زیادی تداخل الکترومغناطیسی  Interference Electromagnetic EMI)) داشته باشید. تداخل الکترومغناطیسی می‌تواند توسط انواع خاصی از روشنایی، تهویه مطبوع، چاپگرها، موتورها و ژنراتورها ایجاد شود. کابل Cat6 از زوج‌های بهم تابیده استفاده می‌کند تا میزان تداخل را به حداقل برساند و نویز توسط تداخل الکترونیکی را کاهش دهد.

بخوانید:  کابل افشان چیست و چه تفاوتی با مفتول دارد؟

 انواع کابل Cat6

به طور کلی دو نوع کابل Cat6 وجود دارد :

کابل Cat6 شیلدار (STP)

کابل Cat6 بدون شیلد  (UTP)

1)کابل Cat6 شیلدار (STP)

ممکن است کابل استاندارد زوجی بهم تابیده برای بعضی از محیط‌ها کافی نباشد و برای مقابله با این مسئله باید از کابل Cat6 شیلددار (STP مخفف عبارت Shielded Twisted Paired) استفاده شود. این محافظ معمولا به صورت یک محافظ فویلی است که به دور زوج‌های بهم تابیده پیچیده می‌شود، که به نوبه خود توسط یک روکش پی وی سی یا هالوژن کم دود (LSZH) پوشیده می‌شود.

  • کابل Cat6 با شیلد و حافظ فویل (SF/UTP)   

جامع‌ترین سطح محافظت سیگنال اضافی برای کابل شبکه معمولا توسط محصولاتی با علامت SFTP ارائه می‌شود. که دارای دو لایه محافظ شیلددار و صفحه فویل بین پوشش کابل خارجی و سیم‌های داخلی و یک پوشش اضافی به دور هر زوج بهم تابیده به صورت جداگانه را ترکیب می‌‌کند.

2)کابل Cat6 بدون شیلد (UTP)

کابل‌های UTP مخفف Pair Twisted Unshielded در این پیکربندی، چهار جفت سیم مسی بهم تابیده که کابل شبکه را تشکیل می‌دهند، فقط توسط پوشش داخلی خود و کابل خارجی پوشانده می‌شوند. به عبارت دیگر، کابل UTP بدون هیچ گونه محافظ اضافی بین زوج‌های بهم تابیده و پوشش خارجی کابل قرار می‌گیرد. کابل شبکه UTP معمولا مقرون به صرفه‌ترین نسخه از کابل‌های شبکه است که از محافظت کافی در برابر تداخل الکترومغناطیسی و میرایی سیگنال برای تأمین نیازهای پایه این استاندارد برخوردار است.

  • کابل Cat6 بدون شیلد با حفاظ فویل (F / UTP )    

کابل F/UTP مخفف FOILED /Un shielded Twisted pair همانند طرح UTP که در مورد قبلی اشاره شد، می‌باشد. کابل F/UTP هیچ محافظ اضافی در اطراف هر یک از جفت‌های سیم بهم تابیده ندارد، اما در زیر پوشش خارجی کابل، یک صفحه فویل وجود دارد که چهار زوج را به طور جمعی محصور می‌کند. در این نوع کابل یک سطح متوسط محافظ اضافی بالاتر از نیاز پایه برای کابل شبکه در نظر گرفته می‌شود و تاحدی بیشتر از  UTP  به محافظت در برابر از دست دادن سیگنال کمک می‌کند.

بخوانید:  تشخیص محل عیب کابل و برطرف کردن آن!

کابل CAT6 برای چه کارهایی مناسب است؟

در بیشتر موارد، از کابلCat6  برای اتصال رایانه به دستگاه دیگری مانند هاب، روتر یا سوئیچ استفاده می‌شود تا امکان به اشتراک گذاری پرونده‌ها از طریق شبکه یا دسترسی به اینترنت فراهم شود و برای اتصال رایانه به سایر دستگاه‌ها مانند چاپگرها یا اسکنرها یا برای اتصالات LAN ورودی و خروجی در پچ پنل‌ها نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. می‌توان گفت که کابل Cat6 یک گزینه مقرون به صرفه برای نصب در خانه، شبکه‌های سازمانی، کارخانه و آزمایشگاه‌های الکترونیکی است. مشخصات دقیق، سرعت بالا درانتقال داده‌ها، کابل Cat6 را به گزینه بسیار مناسبی تبدیل می‌کند. اگرچه کمی پرهزینه‌تر از Cat5e است، اما کابل Cat6 در فواصل طولانی، از کابل Cat5e  قابل اعتمادتر است.

کابل شبکه cat6

ترتیب رنگ بندی در کابل شبکه

ترتیب رنگ بندی سیم‌‌ها در استاندارد کابل شبکه A568 به این ترتیب می‌باشد: سفید سبز، سبز، سفید ‌نارنجی، نارنجی. آبی، سفید‌آبی، سفید‌قهوه‌ای، قهوه‌ای و ترتیب رنگ سیم‌ها در استاندارد B568  نیز به ترتیب زیر است: سفید نارنجی، نارنجی، سفید سبز، سبز، آبی، سفید آبی، سفید قهوه‌ای، قهوه‌ای. در بین این هشت سیم و هشت رنگ، چهار عدد از آن‌ها وظیفه انتقال سیگنال را بر عهده دارند و چهار سیم دیگر برای استفاده‌های جانبی تعبیه شده‌است. بعد از استفاده از دو استاندارد A568  و B568  که ترتیب رنگ سیم‌ها است، سیم‌ها در داخل سوکت RJ45  قرار می‌گیرند.

از 4 سیمی که وظیفه انتقال سیگنال را بر عهده دارند، دو سیم وظیفه ارسال سیگنال (Send) و دو سیم وظیفه دریافت سیگنال (Receive) را بر عهده دارند.

حداکثر طول کابل‌های شبکه Cat6​

حداکثر طول مجاز کابل‌های شبکه Cat6 در هنگام استفاده برای شبکه‌های10/100/1000BASE-T، صدمتر است که شامل90 متر کابل‌کشی افقی بین پچپنل و جک )کیستون(، به اضافه 5متر پچکورد استاندارد بین هر جک و دستگاه متصل به آن است. برای شبکه 10GBASE-T یک کابل‌های شبکه Cat6 بدون لایه محافظ نباید از 55 متر فراتر رود و یک کابل Cat6A نباید از 100 متر تجاوز کند.

بخوانید:  کابل زوجی هوایی چیست؟ چه نیازی به این کابل داریم؟!
سوالات متداول
  • کابل شبکه Cat6 چیست ؟

در پشتیبانی شبکه‌های کامپیوتری Category6 یا همان Cat6، نسل ششم از زوج کابل‌های اترنت به هم تابیده شده‌است که در شبکه‌های خانگی و اداری مورد استفاده قرار می‌گیرد.

  • انواع کابل Cat6 کدام اند ؟

1)کابل Cat6 بدون شیلد (UTP)

2) کابل Cat6 شیلدار (STP)

3) کابل Cat6 بدون شیلد با حفاظ فویل (F / UTP )

4)  کابل Cat6 با شیلد و حافظ فویل (SF/UTP)

  • کابل شبکه Cat6 برای چه کارهایی مناسب است؟

کابل Cat6 برای اتصال رایانه به دستگاه دیگری مانند هاب، روتر یا سوئیچ، چاپگر و اسکنرها برای به اشتراک گذاری پرونده‌ها استفاده می‌شود.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *