آشنایی با انواع کابل انتقال داده

کابل انتقال داده

با پیشرفت تکنولوژی و گسترش استفاده از تجهیزات الکترونیکی در زندگی روزمره، آشنایی و شناخت این قطعات اهمیتی دو چندان یافته است. جریان انتقال داده به کمک ابزارهایی صورت می‌پذیرد که بخشی از آن جنبه فیزیکی دارد و قابل لمس است. یکی از این تجهیزات کاربردی کابل‌ انتقال داده نامی‌ده می‌شود که در ادامه به بررسی اهمیت و انواع آن می‌پردازیم.

کابل‌ انتقال داده چیست؟

انتقال اطلاعات در قالب سیگنال‌های ارتباطی الکتریکی که میان دو یا چند سیستم رخ می‌دهد، به کمک کابل انتقال داده صورت می‌پذیرد. داده‌های باینری از دنباله‌ای از صفرها و یک‌ها ایجاد می‌شوند. براساس محیط کاری، نوع کابل جهت انتقال داده انتخاب می‌شود. به طور نمونه برای انتقال اطلاعات بین کامپیوترهای یک شبکه از کابل‌ شبکه CAT5 و CAT6 استفاده می‌گردد.

کابل کواکسیال چیست

انواع کابل‌ انتقال داده

انواع مختلف کابل انتقال داده در سه دسته اصلی جفت پیچ خورده، کواکسیال و فیبر نوری دسته‌بندی می‌شوند. انتقال سیگنال‌ها در این کابل‌ها در فرکانس‌های مختلفی صورت می‌پذیرد و هر کدام کاربردهای مخصوص به خود را دارد. در ادامه به بررسی برخی از انواع آن پرداخته می‌شود:

  • جفت پیچ خورده (TP): این کابل‌ها از دو سیم با هسته مسی تشکیل شده‌اند. در این حالت یک سیم سیگنال و سیم دیگر اتصال به زمین است. در سرتاسر کابل این دو سیم به صورت در هم تنیده قرار گرفته‌اند؛ از این رو به آن پیچ خورده گفته می‌شود. این پیچ‌ها می‌تواند سیگنال‌های ارتباطی را از بروز خرابی محافظت نماید. غلاف این نمونه کابل پلاستیکی است. کابل جفت پیچ خورده در دسته سیستم‌های کابل‌کشی مدرن قرار می‌گیرد و از آن در بسیاری از فناوری‌ها از جمله اترنت، حلقه توکن در ارتباطات و سایر شبکه‌های کامپیوتری به‌عنوان واسط شبکه استفاده می‌شود. مزیت استفاده از این کابل‌ها را می‌توان در کم هزینه بودن و سهولت در نصب آن‌ها برشمرد. البته کابل جفت پیچ خورده محافظ‌دار (STP) با یک محافظ اضافی نیز در این مجموعه قرار می‌گیرد. در این روش این محافظ، هادی‌های جفت پیچ خورده عایق را پوشش می‌دهد. نوع بدون پوشش این کابل با توجه به کیفیت آن به هفت دسته طبقه‌بندی می‌شود. میزان عملکرد این نوع کابل به کمک مقایسه تضعیف و فرکانس قابل اندازه‌گیری است. تضعیف در فرکانس‌های بالای 100 کیلو هرتز افزایش می‌یابد. این کابل انتقال داده براساس میزان داده‌هایی که کامل و بدون تخریب منتقل می‌شود، طبقه‌بندی می‌گردد. دو دسته متداول این سری کابل‌ها با عنوان CAT 3 و CAT 5e شناخته می‌شود.
  • کابل کواکسیال: این نوع کابل می‌تواند سیگنال‌ها را در فرکانس‌های بیش از نوع جفت کابل‌های جفت پیچ خورده منتقل کند. یک هادی هسته مرکزی در درون یک پوشش عایق تعبیه شده است. این هادی مرکزی از جنس سیم مسی ساخته می‌شود و برای انتقال داده‌ها و نیز ویدیو طراحی گردیده است. به عنوان یک رسانای خارجی، سیم اصلی با پوشش فویل فلزی پوشیده شده است و می‌تواند از سیگنال‌های ارتباطی داده حفاظت نماید. پس از آن یک عایق پلاستیکی دی الکتریک قرار گرفته است. برای خارجی‌ترین لایه نیز یک پوشش پلاستیکی جهت حفاظت از لایه‌های داخلی در برابر آسیب قرار دارد. به طور مثال در شبکه‌های تلفن دیجیتال و نیز داده‌های ارتباطی تلویزیونی از این نوع کابل استفاده می‌گردد. از مزایای استفاده از آن به عنوان کابل انتقال داده می‌توان به هزینه پایین، امکان سیم‌کشی و نصب آسان، بسط آسان، مقاومت بالا و حداکثر ظرفیت 10 مگابیت بر ثانیه اشاره نمود. اگر بخواهیم بگوییم مزیت مهم بعدی کابل کواکسیال چیست ، وجود میدان الکترومغناطیسی حامل سیگنال‌ها تنها در فضای بین رساناهای داخلی و خارجی آن خواهد بود. این امر کمک می‌کند تا این کابل بدون از دست داده قدرت خود در کنار سایر اجسام فلزی نیز به انتقال سیگنال بپردازد و خللی در فعالیت آن ایجاد نشود. البته یکی از معایب آن خرابی کل شبکه در صورت خرابی یک کابل عنوان می‌شود. کابل‌های کواکسیال به دو نوع اصلی با امپدانس 75 و 50 اهم دسته‌بندی می‌گردد. از نوع اول برای ارسال سیگنال‌های ویدیویی و نوع دوم برای ارسال داده و ارتباطات بی‌سیم مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این حالت، اهم به معیار مقاومت کابل در مقابل جریان الکتریکی اشاره دارد.
  • فیبر نوری: یکی‌دیگر از انواع کابل انتقال داده با عنوان فیبر نوری شناخته می‌شود. در این کابل، داده‌ها به صورت نور در یک کانال نوری منتقل می‌گردد. کانال نوری از دو قسمت هسته و روکش ساخته می‌شود. در صورت نیاز به اتصال با سرعت بالا به اینترنت این کابل بهترین گزینه خواهد بود؛ چرا که در برابر خرابی سیگنال از سایر انواع کابل بهتر عمل می‌کند. گرچه این کابل ماهیتی شکننده دارد و برای انتقال سیگنال‌ها به پلاگین و نیز کارت شبکه مخصوص به خود نیاز دارد. در هر کابل فیبر نوری رشته‌ای فوق العاده نازک از شیشه و یا پلاستیک استفاده شده است. هر کابل نیز می‌تواند از دو یا چند صد قطعه تشکیل شود. تارها، هر کدام ضخامتی به اندازه یک دهم موی انسان دارد و می‌تواند حدود 25 هزار تماس تلفنی را منتقل نماید. نور در مسیر خود درون کابل به جلو و عقب باز می‌گردد. کابل می‌تواند نور را در داخل خود نگه داشته و به انتقال آن کمک کند. لایه‌ای که پس از این لایه شیشه‌ای قرار می‌گیرد، در اطراف لایه هسته پیچیده شده است. این روکش به نگهداری سیگنال‌ها در داخل هسته کمک می‌نماید. البته همه کابل‌های فیبر نوری یکسان نیستند.
بخوانید:  کابل افشان چیست و چه تفاوتی با مفتول دارد؟

مقاله : فیبر نوری چیست؟ به صورت کامل به معرفی این کابل پرداخته است.

فیبر نوری چیست

انتخاب کابل‌ انتقال داده مناسب

برای ایجاد و یا ارتقای شبکه‌ی فعلی در کسب و کار خود نیاز دارید تا از کابل‌ انتقال داده مناسب استفاده نمایید. بدین منظور انتخاب نادرست و عملی نمودن بخش کابل‌کشی می‌تواند ضرر هنگفتی را به همراه داشته باشد. این امر به کاهش کارایی و بهره‌وری سیستم‌ها منجر می‌شود و توانایی برقراری مؤثر و بهینه با مشتریان را به حداقل می‌رساند. از این رو در ادامه به برخی نکات کلیدی در انتخاب کابل مناسب اشاره می‌گردد:

  • شناخت نیازها: سرعت و پهنای باند براساس درک درستی از کسب و کار فرد مشخص می‌شود. به طور مثال اطلاعات درستی از تعداد ایستگاه‌های کاری، حجم داده‌ها در شبکه، فاصله کابل‌ها، محدودیت بودجه و … داشته باشید.
  • سرعت: تولیدکنندگان کابل‌های مسی و نیز فیبر نوری به بهبود محصولات خود پس از افزایش تقاضای پهنای باند پرداخته‌اند. با توجه به نیاز خود نسبت به انتخاب گزینه مناسب اقدام نمایید.
  • هزینه‌ها: کابل انتقال داده مسی گزینه ارزان‌تری در نظر گرفته می‌شود اما با افزایش تقاضا، هزینه‌های مربوط به فیبر نوری نیز کاهش یافته است. از این رو عملکرد این دو انتخاب را برای کسب و کار خود در نظر بگیرید.

کلام آخر!

شناخت بهترین تجهیزات شبکه در کنار برآورد نیازها در محیط کاری می‌تواند میزان اثربخشی خدمات و نیز سود خالص کسب و کارها را افزایش دهد. در بازار رقابتی امروز استفاده و شناخت انواع کابل انتقال داده بر کسی پوشیده نیست. سرعت، دوام و کیفیت بالا در هر زمینه مورد نیاز خواهد بود و این امر با انتخاب آگاهانه در تهیه قطعات مورد نیاز دست یافتنی است.

بخوانید:  بهترین روش تشخیص سیم و کابل غیر استاندارد!

اگر قصد خرید حضوری این محصول را دارید می توانید از محتوای : بهترین نمایندگی سیم و کابل لاله زار ، دیدن فرمایید:)

سؤالات متداول:

  • آیا کابل نوری آسیب زننده است؟

این نوع کابل انتقال داده می‌تواند به بروز آسیب چشمی منجر شود و یا دست زدن به آن آسیب‌های پوستی را به همراه داشته باشد.

  • آیا تمامی انواع کابل‌های کواکسیال مشابه هم هستند؟

خیر، انواع مختلفی از کابل انتقال داده کواکسیال وجود دارد که براساس اندازه‌گیری و امپدانس آن مشخص می‌شود.

  • آیا کابل کواکسیال بر سرعت اینترنت اثر می‌گذارد؟

این کابل به طور مستقیم سرعت اینترنت را کاهش نمی‌دهد. به دلیل آنکه برای انتقال داده روی پهنای باند با سرعت بسیار بالا طراحی شده است، می‌توان از آن برای افزایش سرعت اینترنت استفاده نمود.

امتیاز به این مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *