بررسی کامل تست فلوک و نحوه انجام آن !

تست فلوک

کابل کشی در بستر شبکه‌های کامپیوتری و حفاظتی باید کاملا درست و بدون اشکال انجام شود تا آسیب‌های احتمالی به صحت ارتباطات شبکه وارد نشود. برای اطمینان از درست و بی نقص بودن کابل کشی باید از تسترهای شبکه استفاده شود. انواع مختلفی از تسترهای شبکه وجود دارند اما ”تستر فلوک“ به دلیل اینکه اطلاعات بیشتر و دقیق‌تری را ارائه می دهد، شناخته شده و دارای اعتبار بیشتری در بین انواع تسترهای شبکه می‌باشد از همین رو تست شبکه به نام تست فلوک رواج پیدا کرده است. به طور کلی این تست برای بررسی کارایی لینک، کانال، کابل شبکه و کابل‌های فیبر نوری انجام می‌شود و اطلاعات در خصوص کابل، فیبر و نود می‌دهد و هم‌چنین یکی از بهترین روش‌ها برای عیب‌یابی و اندازه‌گیری کیفیت پسیو در خدمات پشتیبانی شبکه و سخت افزار می‌باشد که اطلاعات کاملی از کیفیت کابل کشی، سرعت شبکه، متراژ کابل و محل دقیق قطعی کابل را در اختیار تکنیسین‌ها قرار می‌دهد.

تاریخچه تست فلوک

شرکت فلوک که از زیر مجموعه‌های شرکت بزرگ Danaher می‌باشد یکی از سازندگان معروف تجهیزات آنالیز و اندازه‌گیری پارامترهای الکتریکی و فیزیکی مختص نگهداری شبکه است. فلوک در سال 1948 با کوشش جان فلوک تاسیس شد. این کمپانی یکی از موفق‌ترین کمپانی‌های عصر مدرن به حساب می‌آید که معتقد هستند آن کاری که باید را انجام داده‌اند. این شرکت یک شرکت جهانی است که محصولات خود را به 120 کشور در دنیا صادر کرده و در بیشتر نقاط جهان در زمینه‌های ساخت، فروش و طراحی تجهیزات تست و اندازه‌گیری، ابزارهای دقیق برای محیط‌های علمی، آموزشی، صنعتی و … برای پشتیبانی شبکه، فعالیت دارد.

بخوانید:  خرید از بهترین نمایندگی سیم و کابل لاله زار در سال ۱۴۰۳

انواع تست فلوک

این تست به دو صورت انجام می‌شود :

  • چنل ( Channel )
  • پرمننت ( Permanent )

روش انجام تست فلوک

چنل( Channel ) : تست چنل یک روش ساده ‌است که ابتدا دو سر کابل شبکه کیستون زده می‌شود و با استفاده از پچ کورد، کابل‌ها به دستگاه وصل شده و از آن تست گرفته‌می‌شود .

تست  پرمننت (Permanent ) : این تست کامل‌تر از روش قبلی می‌باشد. در این  روش کابل‌ها کیستون زده‌می‌شود سپس به وسیله ماژول‌‎های پرمننت مخصوص تستر فلوک، کابل‌ها به دستگاه وصل شده و تست انجام می‌گیرد.

تفاوت تست فلوک چنل و پرومننت :

تفاوت این دو تست در واقع در تفاوت ضریب اطمینان از صحت عملکرد کابل مطابق استانداردهای بین المللی است، به زبان ساده‌تر کابلی که تست پرمننت را پاس کند، قطعا تست چنل را هم پاس خواهد کرد اما ممکن است یک کابل تست چنل را پاس کند اما موفق به پاس کردن تست پرمننت نشود.

استاندارد تست فلوک

استاندارد تست فلوک در هر دو نوع چنل و پرمننت مقدار 90 متر طول کابل می‌باشد اما می‌توان این آزمایش را بر روی متراژ‌های مختلف کابل هم انجام داد و پارامترها را بررسی کرد. بهتر است برای مکان‌هایی که سرعت و دقت حجم انتقال داده‌ها برای مشتری یا کارفرمای ما مهم است، از کابل‌های شبکه و تجهیزاتی استفاده شود که تست پرمننت را پاس شده و دارای کیفیت بالایی می‌باشند.

برای آشنایی با بهترین روش روش تشخیص کابل غیر استاندارد اینجا کلیک کنید.

تاثیر سوکت‌ها در تست فلوک

طریقه نصب سوکت در کابل‌های شبکه فویل و شیلددار موضوعی است که بسیاری از افراد را دچار مشکل می‌کند. به عنوان مثال اگر شما نتوانید کابل مورد نظر را به درستی سوکت بزنید، حتی اگر کابل‌ دارای گارانتی و ضمانت تست فلوک باشد، قادر به پاس کردن تست نخواهد بود.

بخوانید:  همه چیز در مورد کابل کواکسیال | کابل کواکسیال چیست؟

پس از انجام تست فلوک چه اطلاعاتی بدست می‌آید؟

–    تست دقيق و كامل لايه فيزيكي شبكه شامل : كابل، كيستون پريز، پچ پنل و پچ كابل
–     تاييد اصلي يا غيراصلي بودن تجهيزات پسيو شبكه (كابل، كيستون، پچ پنل و پچ كابل(
–       استخراج متراژ دقيق كابل‌كشي‌هاتست فلوک
–      گزارش اشكالات اتصالات پچ‌ پنل و كيستون
–     گزارش قطع بودن يا ضعيف بودن نحوه اتصال رشته‌هاي كابل به كيستون
–    گزارش وجود نويز و محل دقيق آن در مسير كابل‌كشي
–     گزارش وجود كشش يا خمش بيش از حد و محل دقيق آن در مسير كا‌بل‌كشي
–      گزارش ميزان خلوص مس بكار رفته در كابل شبكه
–       تست مقاومت و ميزان رسانايي كابل

مزایای استفاده از تست فلوک

دستگاه تست فلوک بهترین دستگاه برای تست کردن پسیو شبکه و تمامی تجهیزات آن می‌باشد که یک ارزیابی کامل از شبکه را نیز ارائه می‌دهد. پارامترهای مهمی که دستگاه تست

اندازه می‌گیرد شامل مواردی مانند:  سرعت انتقال دیتاها در شبکه، تشخیص متراژ شبکه، محل دقیق قطعی شبکه و کیفیت کابل‌کشی شبکه، می‌باشد. دانستن هرکدام از این موارد می‌تواند یک دید بهتر و کامل‌تر از شبکه را در اختیار قرار دهد. این دستگاه و به طور کلی این تست بیشتر برای شبکه‌هایی با طول 90 متر به کار می‌رود.

مزایای تست فلوک شامل موارد زیر می‌شود :

  • گزارش قطعی اتصالات را می‌دهد.
  • متراژ دقیق کابل‌های شبکه را مشخص می‌کند.
  • درستی عملکرد پچ پنل‌ها و پچ کور‌دها را به خوبی گزارش می‌دهد.
  • در صورت وجود نویز در شبکه، اطلاع‌رسانی می‌کند .
  • یک گراف رنگی از رفتار کابل و سرعت انتقال دیتا در فرکانس‌های مختلف ارائه می‌دهد.
بخوانید:  کابل شبکه cat6 چه مزایا و معایبی دارد؟

عوامل موثر بر قیمت تست فلوک

قیمت هر تست برای کابل شبکه به صورت جداگانه در نظر گرفته‌می‌شود و به مواردی مثل محل تست گرفتن، تعداد تست‌ها، نوع تست (پرمننت یا چنل) و در آخر نوع کابل‌ها بستگی دارد. با در نظر گرفتن تمام موارد عنوان شده، قیمت تست مشخص می‌گردد.

نکات ضروری

برای انجام تست فلوک در کابل‌های Cat6 رعایت استانداردهای TIA / EIA 568B ضروری می‌باشد.

تست فلوک با توجه به نوع و مدل ساختاری کابل شبکه انجام شود به طور مثال برای کابل شبکه SF/UTP  لازم است که مدل آن در دستگاه تستر انتخاب و اتصالات متناسب با بدنه فلزی جهت اتصال شیلد و فویل فلزی قرار گیرد تا تمامی پارامترها و مقادیر متناسب با استاندارد تست شود.

نمونه گزارش تست فلوکتست فلوک

تست فلوک

5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *