×

حضور مجموعه افلاک الکتریک خراسان در مرکز نمایشگاهی بین المللی کشور ازبکستان «تاشکند»

مشاهده خبر

انواع کابل شبکه کدامند و کاربردشان چیست؟

انواع کابل شبکه کدامند و کاربردشان چیست؟

اگر به زبان ساده بخواهیم بیان کنیم که انواع کابل شبکه چه وظایفی دارند، باید بگوییم که کابل شبکه رابطی میان دستگاه‌ها برای اتصال داده‌ها در بستر شبکه است، یعنی اطلاعات موجود در این کابل بین مبدأ و مقصد همواره در جریان هستند. هر نوع اطلاعاتی که لازم باشد از طریق دستگاهی ارسال یا دریافت شود، باید مراحل نرم افراری یا سخت افزاری را طی کند تا این داده‌ها برای ارسال آماده شوند و همه‌ی این مراحل توسط کابل‌ها صورت می‌گیرد. جنس این کابل‌ها نیز از مس یا شیشه است.

تاریخچه کابل شبکه

با اختراع تلگراف در سال ۱۸۴۴، زمینه این ارتباطات دیجیتالی به وجود آمد. اما بدیهی است که با پیشرفت دانش، با آنچه که امروزه ما از آن استفاده می‌کنیم بسیار تفاوت دارد به‌طوری که در اواسط قرن نوزدهم، دو یا سه خط تلگراف در هر ثانیه ارسال می‌شد اما امروز سرعت ارسال به چیزی بیش از یک گیگابیت رسیده است.

تفاوت سیم و کابل

شاید با این توضیحات برای شما سؤال پیش آمده باشد که تفاوت سیم و کابل در چیست؟ باید بدانید که سیم‌ها شامل یک یا چند رشته فلزی هستند که با یک عایق پلاستیکی پوشیده شده‌اند. حال آنکه کابل به مجموعه‌ای از این سیم‌ها گفته می‌شود که توسط یک محفظه پلاستیکی محاصره شده‌اند. برای بهتر فهمیدن تفاوت سیم‌ها و کابل‌ها کافی است به کابل‌های برق توجه کنید.

انواع کابل شبکه

ساختار کلی کابل شبکه

هادی: سیم مفتول مسی

عایق: آمیزه ای از جنس پلی اتیلن

رنگ زوج‌های بهم تابیده شده: سفید قهوه ای / قهوه ای – سفید ابی/ ابی – سفیدنارنجی /نارنجی – سفید سبز/ سبز

جدا کننده و محافظ داخلی زوج‌ها: SEPRETOR  که جنس آن معمولا بر پایه پلی اتیلن است.

روکش : بسته به سفارش مشتری و کاربرد INDOOR  وOUTDOOR  می‌تواند PVC و پلی اتیلن، هالوژن فری LSZH و دو روکشه با روکش داخلی PVC  یا LSZH  و روکش نهایی PE  باشد.

کابل مخابراتی

تفاوت کابل شبکه و کابل تلفن

از لحاظ کاربرد تفاوت این دو در آن است که کابل‌های شبکه اطلاعات را از یک مودم به مودم دیگری انتقال می‌دهند در حالیکه کابل تلفن تنها یک کاربرد دارد و آن برای اتصال تلفن است. هم‌چنین قطر کابل شبکه به این دلیل که ۸ رشته سیم در آن وجود دارد از کابل تلفن که دارای ۴ رشته سیم است بیشتر است.

بخوانید:  حروف اختصاری ساختار کابل

تفاوت کابل شبکه و پچ کورد

از لحاظ ماهیت، پچ کورد و کابل شبکه یکسان هستند و هر دو وظیفه‌ی انتقال اطلاعات را بر عهده دارند. اما از لحاظ کاربرد، پچ کورد‌ها معمولاً در دفاتر اداری و به طور کلی در مسافت‌های کوتاه قابل استفاده هستند.

تفاوت کابل شبکه رشته‌ای و مفتولی

کابل‌های رشته‌ای انعطاف بیشتر و کابل‌های مفتولی دوام بیشتری دارند. از کابل‌های مفتولی معمولاً برای مسافت‌های بیشتر استفاده می‌شود زیرا هزینه مدل رشته‌ای بیشتر است.

انواع کابل شبکه

کابل‌های شبکه با توجه به اندازه شبکه و توپولوژی انواع مختلفی دارند و باید از هر کدام با توجه به کاربرد به درستی استفاده شود. به طور کلی دسته‌بندی انواع کابل شبکه به سه مدل زوج به هم تابیده، کواکسیال و فیبر نوری تقسیم می‌شود که در ادامه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم.

کابل شبکه زوج بهم تابیده یا به اصطلاح کابل‌های Twisted-Pair مطابق استاندارد  TIA/EIA 568-B2 از نظر سرعت انتقال دیتا به چند دسته تقسیم می‌شوند. گروه بندی در این کابل ها با نام Category مشخص می‌شود مانند Cat 5e, Cat 6 , Cat6a ,…

طراحی کابل‌های LAN که جهت انتقال دیتا در سیستم‌های ارتباطی و شبکه استفاده می‌شود، با توجه به کاربرد و میزان پهنای باند و سرعت انتقال دیتا متفاوت است و انواع مختلفی دارد ولی از انواع رایج آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد :

(کابل شبکه زوج به هم تابیده به دو مدل روکش‌دار STP و بدون روکش UTP تقسیم می‌شوند.)

  • UTP: با پلی استر
  • F/UTP: نوار پلی استر – سیم ارت مسی – نوار فویل آلومینیومی
  • SF/UTP: نوار پلی استر – سیم ارت مسی – نوار فویل آلومینیومی – شیلد آلومینیومی
  • F/FTP: فویل آلومینیومی روی هر زوج – نوار پلی استر – سیم ارت مسی- نوار فویل آلومینیومی
بخوانید:  روشهای پیشرفته تشخیص محل عیب کابلها

کابل شبکه Cat

درواقع کابل های شبکه Cat بر اساس استانداردهایANSI/TIA/EIA 568-B.1 وISO/IEC 11801 مشخص می‌شوند که در سیستم ANSI بر اساس دسته بندی‌های (Cat3, Cat5e,Cat6, Cat7) و در سیستم ISO بر اساس کلاس‌های (Class C,D,E,F)  نام گذاری می‌شوند. هرچه رده‌ی این کابل‌ها بالاتر باشد نشان دهنده‌ی توانایی انتقال بیشتر و تداخل کمتر است. برای مثال cat1 که پایین‌ترین آن‌ها است، ۱ مگابیت بر ثانیه سرعت انتقال دارد اما cat8 که در رده‌بندی بالاتر است ۴۰ گیگابیت بر ثانیه سرعت انتقال دارد. در جدول زیر به طور خلاصه انواع کابل شبکه بر اساس رده‌بندی آورده شده است.

دسته‌بندی کاربرد حداکثر سرعت انتقال
Cat1 سیم تلفن 1 مگابیت بر ثانیه
Cat2 شبکه‌های حلقه‌ای 4 مگابیت بر ثانیه
Cat3 اترنت 10 base T 16 مگابیت بر ثانیه
Cat4 Token Ring 20 مگابیت بر ثانیه
Cat5 Fast Ethernet 100 مگابیت بر ثانیه
Cat6 اترنت 10 گیگابیتی 1 گیگابیت بر ثانیه
Cat7 10 گیگابیت بر ثانیه
Cat8 اترنت 25 تا 40 گیگابیتی 40 گیگابیت بر ثانیه

 تفاوت کابل شبکه cat7 و cat8

همان‌طور که در جدول بالا مشاهده می‌کنید یک نمونه از تفاوت کابل شبکه 7 cat و cat 8 در کاربرد آن‌ها است. به طوری که آخرین تکنولوژی معرفی شده در انواع کابل شبکه که cat8 است، سرعتی حدود ۴ برابرcat 7 دارد و با پهنای باند ۲ گیگا هرتز به انتقال اطلاعات می‌پردازد حال آن که حداکثر پهنای باندcat 7  برابر با ۱ گیگا هرتز است. هم چنین کابل شبکه cat 8 معمولاً در دیتاسنتر‌ها استفاده می‌شوند.

فیبر نوری چیست

کابل فیبر نوری

از انواع کابل شبکه است که عموماً از جنس سیلیسیم دی اکسید است و از شیشه ساخته شده است. از کابل‌ فیبر نوری برای انتقال داده‌ها در مسافت‌های طولانی، زیرساخت‌های مخابراتی و دیتاسنتر‌ها استفاده می‌شود. کابل‌های فیبر نوری سیگنال‌های مخابراتی را به صورت پالس نوری منتقل می‌کنند و این پالس‌ها توسط لیزر‌ها تولید می‌شوند. هر کدام از سیگنال‌ها به واسطه‌ی رشته‌های شیشه‌ای منتقل شده که به مرکز این رشته‌ها هسته گفته می‌شود. از این مدل کابل‌ها می‌توان برای اتصال شبکه‌های LAN  استفاده کرد. کابل‌های فیبر نوری دارای دو نوع هستند که از Sigle mode  برای مسافت‌های طولانی استفاده می‌شود و نیز Multi mode  که حجم داده‌های بیشتری را انتقال می‌دهد.

بخوانید:  جریان مجاز ! بررسی تمامی فرمول ها و چند مثال از نحوه بدست آوردن جریان مجاز

کابل شبکه کواکسیال

از مزایای این مدل کابل‌ها می‌توان به پهنای باند زیاد آن اشاره کرد که باعث کاهش نویز می‌شود. امروزه از این کابل‌ها برای اتصال آنتن تلویزیون و اتصال LNB  به گیرنده‌های امواج تلویزیونی استفاده می‌شود. ساختار این کابل‌ها به گونه‌ای است که در مرکز خود یک سیم مسی دارند که دور این سیم را عایق فرا گرفته است و روی این عایق فلز یا مس مشبک قرار می‌گیرد. کابل شبکه کواکسیال دو مدل ضخیم و نازک دارد. از مدل ضخیم آن برای مسافت‌های تا ۵۰۰ متر می‌توان استفاده کرد در حالیکه از مدل نازک آن تنها تا مسافت‌های ۱۸۵ متری می‌توان استفاده نمود و در شبکه‌های کامپیوتری و سیستم‌های رادیویی از این مدل استفاده می‌شود.

همچنین اگر قصد خرید حضوری این محصول را دارید می توانید از محتوای : نمایندگی سیم و کابل لاله زار ، دیدن فرمایید:)

سؤالات متداول:

  • برای خرید کابل شبکه به طور کلی باید چه فاکتورهایی را در نظر بگیریم؟

مهم‌ترین نکاتی که باید قبل از خرید کابل شبکه به آن توجه کنید، فاصله بین دستگاه‌ها، سرعت مورد نیاز شما، فرکانس مورد نیاز و البته قیمت کابل‌ها است. پس از بررسی این موارد می‌توانید خرید رضایت بخشی تجربه کنید.

  • آیا کابل شبکه cat8 برای خرید در دسترس قرار گرفته است؟

این تکنولوژی که از آن به عنوان انقلابی در زمینه کابل‌های LAN یاد می‌شود، در حال حاضر در دسترس قرار دارد و البته که به علت سرعت و فرکانس تحت پوشش بالا، از قیمت بالاتر نسبت به سایر مدل‌های قبلی به‌فروش می‌رسد.

  • آیا رنگ‌های سیم‌های داخلی کابل معنی خاصی دارند؟

خیر، رنگ‌بندی سیم‌های انواع کابل شبکه تنها به دلیل سهولت در شناسایی متفاوت تعبیه شده‌اند.

4.4/5 - (7 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.