آزمایشگاه آكروديته چیست؟

آزمایشگاه اکرودیته

امروزه، استانداردسازی یکی از مهم‌ترین فاکتورها در زمینه ایجاد، نگهداری و ارتقاء کیفیت سیستم‌ها، در سطح قابل قبول جهانی می‌باشد. بنابراین، سازمان‌ها و مراکز تحقیقاتی نیز مانند سایر سازمان‌ها دستیابی به استاندارد را از محورهای اساسی فعالیت‌های خود می‌دانند. پیاده‌سازی سیستم استاندارد می‌تواند گام مؤثری در جهت نیل به خود کفائی و حضور مؤثر و دراز مدت در عرصه بازار جهانی کسب و کار و دانش باشد. در بین استاندارد‌های موجود، ایزو ۱۷۰۲۵ استاندارد مهمی است که در آزمایشگاه‌های آزمون و کالیبراسیون کاربرد دارد. این استاندارد شامل کلیه الزاماتی است که آزمایشگاه‌های آزمون و کالیبراسیون باید برآورده سازند تا بتوانند اثبات کنند که یک سیستم مدیریت را بکار گرفته و برقرار نگه‌می‌دارند، از نظر فنی صلاحیت دارند و قادر به فراهم کردن نتایج فنی معتبر نیز می‌باشند.

منظور از آزمايشگاه آكروديته چیست ؟

در جهان صنعتی امروز توجه به ارتقاء کیفیت محصول، کنترل فرآیند و کاهش هزینه‌ها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. علاوه بر این ارتباط تنگاتنگ سازمان‌هاي نظارتی (سازمان ملي استاندارد) با واحدهای تولیدی به منظور کنترل کیفیت محصولات نيز ضروري است. با توجه به افزایش تعداد واحدهای تولیدی و محدود بودن امکانات آزمایشگاهی سازمان‌های نظارتی، لزوم تشکیل آزمایشگاه‌های آکرودیته به منظور کنترل فرآورده‌ها براي ارائه محصول ایمن احساس مي‌شود.

آزمایشگاه آکرودیته عبارت است از آزمايشگاهي كه مورد ارزیابی و تایید منظم عملیات در مقایسه با استانداردهاي مربوطه توسط یک سازمان مستقل قرار می‌گیرد. به طوری که عملیات آزمایشگاه در مقایسه با یک سری عناصر کلیدی که در استاندارد کیفیت آزمایشگاه تعریف شده است، مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. اين استاندارد آزمون نيز باید بر مبنای استاندارد بین المللی یا استاندارد اروپایی پایه‌ریزی شده باشد. استفاده از این نوع آزمایشگاه‌ها می‌تواند برای مصرف کنندگان عمومی محصولات، نهادهای دولتی و سازمان‌های مرتبط با استاندارد و خود کسب و کارهایی که دارای چنین آزمایشگاهی هستند، مزیت ایجاد کند. در این آزمایشگاه‌ها به صورت کلی تمامی بخش‌های فنی و ساختاری یک محصول از جنبه‌های مختلف بررسی می‌شوند تا محصول با دریافت استانداردهای مورد نیاز وارد بازار شود.

استاندارد ISO 17025

در واقع استانداردسازی یکی از مهم‌ترین فاکتورها در زمینه ایجاد، نگهداری و ارتقاء کیفیت سیستم‌ها، در سطح قابل قبول جهانی می‌باشد. بنابراین، مراکز تحقیقاتی نیز مانند سایر سازمان‌ها دستیابی به استاندارد را از محورهای اساسی فعالیت‌های خود می‌دانند. پیاده‌سازی سیستم استاندارد می‌تواند گام مؤثری در جهت نیل به خود کفائی و حضور مؤثر و دراز مدت در عرصه بازار جهانی کسب و کار و دانش باشد. در بین استاندارد‌های موجود، ایزو ۱۷۰۲۵ استاندارد مهمی است که در آزمایشگاه‌های آزمون و کالیبراسیون کاربرد دارد. این استاندارد شامل کلیه الزاماتی است که آزمایشگاه‌های آزمون و کالیبراسیون باید برآورده سازند تا بتوانند اثبات کنند که یک سیستم مدیریت را بکار گرفته و برقرار نگه می‌دارند، از نظر فنی صلاحیت دارند و قادر به فراهم کردن نتایج فنی معتبر نیز می‌باشند.

استاندارد های سیستمی از جمله استاندارد ISO 17025 توسط سازمان بین المللی استاندارد سازی منتشر می گردد. سازمان بین المللی استاندارد سازی (ایزو) یک نهاد بین المللی مستقل و غیر دولتی برای تنظیم استاندارد است که از نمایندگان 164 کشور عضو این سازمان، تشکیل شده و در ژنو ، سوئیس مستقر است. این سازمان استانداردهای اختصاصی، صنعتی و تجاری استانداردسازی را به منظور 1) کمک به تسهیل تجارت جهانی 2) کمک به مشاغل در افزایش بهره‌وری ضمن به حداقل رساندن خطاها و ضایعات و 3) حمایت از مصرف کنندگان نهایی محصولات و خدمات، در سراسر جهان ترویج می‌دهد.

مراجع تأیید صلاحیت که صلاحیت آزمایشگاه‌های آزمون و کالیبراسیون را به رسمیت می‌شناسد، باید استاندارد ISO 17025 را به عنوان مبنای تأیید صلاحیت خود قرار دهند و مسئولیت هر آزمایشگاه این است که در فعالیتهای آزمایش و کالیبراسیون خود ضمن رعایت الزامات این استاندارد، خواسته‌های مشتریان، مراجع قانونی یا سازمانهایی که آزمایشگاهها را به رسمیت می‌شناسند را نیز برآورده کند.

بخوانید:  معرفی انواع کابل مخابراتی در صنعت

مزایای اجرای استاندارد ISO 17025

اجرای استاندارد ایزو 17025 دارای مزایای زیادی است که از جمله این مزایا می‌توان به این موارد اشاره نمود :

 • ارتقاء سطح آزمایشگاه‌ و کسب اعتبار بین‌المللی
 • استانداردسازی روش‌های اجرایی و مدیریتی آزمایشگاه‌
 • افزایش اطمینان از صحت نتایج ارائه شده توسط آزمایشگاه‌
 • اطمینان از طراحی صحیح محل انجام آزمایش
 • افزایش اعتماد مشتریان
 • امکان ارائه خدمات در سطح بین‌ا‌لمللی
 • پذیرش آزمایشگاه دارای گواهینامه به عنوان یک آزمایشگاه مرجع از طرف مؤسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی

در صورتی که آزمایشگاه‌ الزامات استاندارد ISO 17025 را برآورده نماید و توسط مراجعی که موافقت نامة شناسایی متقابل با مراجع هم تراز خود در سایر کشورهای استفاده کننده را دارند، تأیید صلاحیت شوند، پذیرش نتایج آزمون و کالیبراسیون کشورها آسان خواهد شد. به کارگیری این استاندارد همکاری بین آزمایشگاه‌ها و سایر سازمان‌ها، به تسهیل روابط، تبادل اطلاعات و تجارب، هماهنگی در استانداردهای مربوطه و روش‌های اجرایی کمک خواهد کرد.

دست آوردها و عناصر تشکیل آکرودیته

آزمایشگاه‌های آکرودیته یا همان آزمایشگاه‌های اعتبار سنجی این روزها در صنعت جایگاه بسیار مهمی دارند و به آن‌ها توجه خاصی می‌شود. این آزمایشگاه‌ها با مزایایی که ایجاد می‌کنند هم برای کسب و کارهای صنعتی و هم مصرف کنندگانی که از محصولات آنها استفاده می‌کنند، سودآور هستند. از دستاوردهاي تشكيل اين آزمايشگاه‌ها مي‌توان به موارد زير اشاره كرد:

 • تصميمات و اقدامات بر مبناي نتايج معتبر
 • اطمينان از نيل به ويژگي‌هاي محصول
 • اطمينان از صحت و دقت مناسب نتايج

عناصر دقیق استانداردهای آزمایشگاه‌های آکرودیته متفاوت هستند اما به طور کلی، عناصر اصلی

این استانداردها باید موارد ذیل را پوشش دهد :

1) سازمان‌بندی و مدیریت

2) سیستم‌های کیفیت

3) ممیزی و بازنگری

4) طراحی و بهداشت آزمایشگاه

5) جابه‌جایی

6) دستگاه‌ها

7) کالیبراسیون

8) روش‌های تجزیه‌ای

9) كنترل كيفيت

10) سوابق و گزارش

مزایای استفاده از آزمایشگاه آکرودیته (کسب و کارها، مصرف کنندگان و سازمان‌ها)

 • کاهش خطاهای احتمالی در تولید محصول

در تولید یک محصول حرفه‌ای و بیانگر اعتبار برند، لازم است که خطاهای احتمالی به صورت کلی بررسی شود. استفاده از آزمایشگاه‌های آکرودیته به کارخانجات مختلف کمک می‌کند تا پیش از ارائه محصولات خود به بازار، از خطاهای احتمالی آن با خبر شوند.

 • ایجاد امکان دریافت گواهینامه‌های معتبر

در زمینه تولید سیم و کابل و ارائه آن به بازار برای فروش، تمامی کارخانجات تولیدی باید گواهینامه‌های لازم در این حوزه را دریافت کنند تا مشتریان بتوانند با خاطری آسوده به محصولات اعتماد کرده و آن‌ها را خریداری کنند.

 • پیشرفت مادام العمر محصولات با آزمایشگاه‌های آکرودیته

هنگامی که تست‌ها و معاینات فنی لازم در یک آزمایشگاه صورت گیرد، محصولات به صورت پیوسته در حال بروزرسانی و پیشرفت خواهند بود. آزمایشگاه‌های آکرودیته به خوبی نواقص موجود و در عین حال قابلیت‌های پیشرفت را به نمایش می‌گذارند. این موضوع باعث پیشرفت مادام العمر یک محصول در طول عرضه آن به بازار می‌شود.

 • افزایش فروش با دریافت گواهی نامه لازم پس از انجام آزمایشات

هنگامی که تولیدکننده‌ای با آنالیز پیوسته به نواقص و ایرادات تولیدات پی ببرد و با برنامه ریزی مدون در مسیر برطرف نمودن ایرادات گام بردارد، اعتماد مشتریان را به خود جلب کرده و مشتریان برای خریدهای آتی نیز به همان تولیدکننده مراجعه خواهند نمود.

 • ارائه مزیت‌های دولتی و سازمانی به کارخانجات صنعتی که استانداردها را رعایت می‌کنند
بخوانید:  بهترین برند سیم و کابل در ایران کدام است؟ بررسی برترین تولید کنندگان!

اکثر کشورهای جهان به واسطه کمک به صنعت و اقتصاد خود سعی می‌کنند، مزایای بیشتری برای آن دسته از کارخانجات و گروه‌های تولیدی در نظر بگیرند که در زمینه دریافت استانداردهای این حوزه پافشاری می‌کنند. در این زمینه دولت ایران هم مستثنی نیست و سازمان‌های مختلف آن به گروه‌های صنعتی که اثبات کرده‌اند، پیشرفت در اولویت آن هاست، معافیت‌های مالیاتی و بیمه‌ای ارائه می‌کنند.

در آخر  

اخذ مجوز آزمايشگاه همکار در هر سازماني يك نياز اساسي است اما اين نياز بطور خاص در سازمان‌هايي كه براي ايمني محصول از يك سيستم HACCA يا ۲۲۰۰۰ISO  استفاده مي نمايند مشهودتر است. آكروديته كردن آزمايشگاه موجب حصول اطمينان از صحت نتايج بدست آمده مي‌شود و در حقيقت به عنوان سيستمي مستقل عمل مي‌نمايد به طوري كه پشتيبان هر گونه اقدام دفاعي در برابر دعاوي قضايي خواهد شد.

آزمایشگاه اکرودیته سیم و کابل افلاک الکتریک خراسان

آزمایشگاه اکرودیته شرکت صنایع سیم و کابل افلاک الکتریک خراسان در سال ۱۳۹۰ با تکیه بر متخصصان مجرب و آموزش دیده موفق به اخذ گواهی تایید صلاحیت به شماره KHR/2375 از اداره استاندارد و تحقیقات صنعتی خراسان رضوی شد و به عنوان واحد آزمایشگاهی اکرودیته سیم و کابل در شرق کشور فعالیت خود را شروع نمود و همزمان موفق به اخذ مجوز ISOIEC 17025  از سازمان ملی تایید صلاحیت ایران نیز گردید. آزمایشگاه اکرودیته سیم و کابل افلاک الکتریک خراسان آمادگی خود را جهت انجام آزمون‌های مربوط به سیم و کابل مطابق با استاندارد ملی ایران به شماره سری ۶۰۷ و استاندارد ملی ایران به شماره ۱-۳۵۶۹ به شرح زیر اعلام داشته و آمادگی همکاری و عقد قرارداد با تمامی ادارات و سازمان‌های استاندارد، گمرکات، تولید کنندگان سیم و کابل و ادارات برق می‌باشد.

این آزمایشگاه تایید صلاحیت خود را به شرح ذیل اعلام می‌دارد :

بند ۱: سیم و کابل‌ها با عایق پلی وینیل کلراید با ولتاژ اسمی تا و خود ۴۵۰/۷۵۰ ولت (سری استاندارد ۶۰۷)

قسمت-۱ مقررات عمومی بر اساس استاندارد ۱-۶۰۷

قسمت-۲ روش‌های آزمون بر اساس استاندارد ۲-۶۰۷

قسمت-۳ سیم‌ها برای سیم کشی نصب ثابت بر اساس استاندارد ۳-۶۰۷

قسمت-۴ کابل‌ها برای سیم کشی نصب ثابت بر اساس استاندارد ۴-۶۰۷

قسمت-۵ کابل‌ها و بند‌های قابل انعطاف بر اساس استاندارد ۵-۶۰۷

قسمت-۶ کابل‌ها و بندهای قابل انعطاف بر اساس استاندارد ۶-۶۰۷

بند ۲: کابل‌های قدرت عایق اکسترود شده و تجهیزات جانبی آن برای ولتاژ اسمی ۱ کیلوولت و ۳ کیلوولت (استاندارد۱-۳۵۶۹)

آرمایشگاه اکرودیته

محصولات تحت پوشش مطابق با استاندارد گواهینامه آزمایشگاه همکار، در جدول ذیل عنوان شده است:

محصولات استاندارد
1 سیم تک رشته‌ای با هادی قابل انعطاف برای مصارف عمومی 607-02 ISIRI
2 سیم تک رشته‌ای با هادی تک مفتولی برای مصارف عمومی 607-01 ISIRI
3 سیم تک رشته‌ای با هادی قابل انعطاف برای سیم کشی داخلی و دمای هادی ۹۰ درجه سلسیوس 607-08 ISIRI
4 سیم تک رشته‌ای با هادی قابل انعطاف برای سیم کشی داخلی و دمای هادی ۷۰ درجه سلسیوس 607-06 ISIRI
5 یم تک رشته‌ای با هادی تک مفتولی برای سیم کشی داخلی و دمای هادی ۹۰ درجه سلسیوس 607-07 ISIRI
6 سیم تک رشته‌ای با هادی تک مفتولی برای سیم کشی داخلی و دمای هادی ۷۰ درجه سلسیوس 607-05 ISIRI
7 بند سبک با روکش پلی وینیل کلراید 607-52 ISIRI
8 بند تخت بدون روکش 607-42 ISIRI
9 بند معمولی با روکش پلی وینیل کلراید 607-53 ISIRI
10 بند برای استفاده در داخل زنجیره‌های روشنایی تزئینی 607-43 ISIRI
11 بند معمولی و مقاوم در برابر گرما با روکش PVC برای حداکثر دمای هادی ۹۰ درجه سلسیوس 607-57 ISIRI
12 بند سبک و مقاوم در برابر گرما با روکش PVC برای حداکثر دمای هادی ۹۰ درجه سلسیوس 607-56 ISIRI
13 کابل سبک با روکش پلی وینیل کلراید 607-10 ISIRI
14 کابل‌های قدرت با عایق اکسترود شده و تجهیزات جانبی آن برای ولتاژ ۰.۶/۱ کیلو ولت 3569-1 ISIRI
15 کابل‌های بالابر و کابل‌های اتصالات متحرک گرد با روکش پلی وینیل کلراید 607-71 ISIRI
بخوانید:  همه چیز درباره کابل برق تک فاز!

آرمایشگاه اکرودیته

آزمایشگاه همکار (اکرودیته) پس از اینکه صلاحیت آن از سوی سازمان استاندارد کشور مورد تایید واقع شد می‌تواند آزمایش‌های استاندارد مطرح شده در سطح ملی و بین المللی را نیز انجام دهد. این آزمایش‌های استاندارد به شرح ذیل می‌باشند :

آزمون‌ها‌ی الکتریکی
ردیف شرح آزمون شماره استاندارد  
1 آزمون ولتاژ 4 ساعته 3569-1 ISIRI
2 آزمون ولتاژ روی کابل تکمیل شده 607-2 ISIRI
3 آزمون ولتاژ روی رشته‌ها 607-2 ISIRI
4 اندازه‌گیری مقاومت عایقی در دمای محیط 3569-1 ISIRI
5 اندازه‌گیری مقاومت الکتریکی هادی ISIRI 3084
6 اندازه‌گیری مقاومت عایقی در بیشترین دمای هادی در شرایط کار عادی 3569-1 ISIRI
آزمون‌های غیر الکتریکی
ردیف شرح آزمون شماره استاندارد  
1 اندازه‌گیری ابعاد کلی و بررسی دو پهنی   5525-1-1 ISIRI
2 اندازه‌گیری ضخامت روکش‌های غیر فلزی   5525-1-1 ISIRI
3 اندازه‌گیری ضخامت عایق   5525-1-1 ISIRI
آزمون‌های مکانیکی
ردیف شرح آزمون شماره استاندارد  
1 آزمون تعیین سختی   868 ISO/R
2 آزمون بررسی انعطاف پذیری   607-2 ISIRI
3 اندازه‌گیری استقامت کششی   5525-1-1 ISIRI
4 اندازه‌گیری ازدیاد طول   5525-1-4 ISIRI
آزمون‌های دمایی
ردیف شرح آزمون شماره استاندارد  
1 آزمون خمش در دمای پایین ISIRI

5525-1-4

2 آزمون فشار در دمای بالا ISIRI

5525-3-1

3 آزمون شوک حرارتی   ISIRI

5525-3-1

4 آزمون ضربه در دمای پایین ISIRI

5525-1-4

5 آزمون تلفات جرم ISIRI

5525-3-2

6 آزمون‌های کهنگی  ISIRI

5525-1-2

7 آزمون گرماسختی ISIRI

5525-2-1

8 آزمون جمع شوندگی  ISIRI

5525-1-3

9 آزمون جذب آب  ISIRI

5525-1-3

10 آزمون پایداری حرارتی ISIRI

5525-3-2

11 آزمون اندازه‌گیری چگالی  ISIRI

5525-1-3

آزمون‌های آتش
ردیف شرح آزمون شماره استاندارد  
1 آزمون مقاومت در برابر شعله    -21 60331-11 IEC
2 آزمون گسترش شعله در کابل‌های دسته‌ای 60332-3-24 IEC
3 آزمون گسترش شعله در کابل‌های تک رشته 60332-1 IEC
5 آزمون انتشار دود 610342 IEC

6853BS

6 آزمون ph و هدایت الکتریکی  60754-2 IEC
7 آزمون انتشار گاز اسیدی 60754-1 IEC

آرمایشگاه اکرودیته

آزمایشگاه افلاک الکتریک خراسان با توجه به تجهیزات موجود بطور کلی قابلیت انجام آزمون های ذیل را داراست:

 • کلیه آزمون های ابعادی در ارتباط با سیم و کابل و غیره با دقت 0.001 میلی متر
 • انجام آزمون های کشش و فشار تا ۵۰۰۰ نیوتن
 • کلیه آزمون های سرمایشی تا حداقل دمای ۲۲- درجه سانتیگراد
 • کلیه آزمون های گرمایشی تا دمای 300 سانتیگراد
 • انجام آزمونهای الکتریکی تا ماکزیمم ولتاژ ۵KV AC_DC
 • اندازه گیری دانسیته و وزن اجسام با دقت 0.0001 گرم
 • انجام آزمون های سیم و کابل فشار ضعیف و متوسط

آزمون‌های انجام شده در آزمایشگاه اکرودیته افلاک الکتریک خراسان کدام است ؟

 • کلیه آزمون های ابعادی در ارتباط با سیم و کابل و غیره با دقت 0.001 میلی متر، انجام آزمون های کشش و فشار تا ۵۰۰۰ نیوتن، کلیه آزمون های سرمایشی تا حداقل دمای ۲۲- درجه سانتیگراد، کلیه آزمون های گرمایشی تا دمای 300 سانتیگراد، انجام آزمونهای الکتریکی تا ماکزیمم ولتاژ ۵KV AC_DC، اندازه گیری دانسیته و وزن اجسام با دقت 0.0001 گرم، انجام آزمون های سیم و کابل فشار ضعیف و متوسط

آزمایشگاه اکرودیته چیست ؟

سازمان ملی استاندارد کشور با استفاده از آزمایشگاه همکار (اکرودیته) ناظر بر کیفیت محصولات تولیدی هستند. در بین استاندارد‌های موجود، ایزو ۱۷۰۲۵ استاندارد مهمی است که در آزمایشگاه‌های آزمون و کالیبراسیون کاربرد دارد. این استاندارد شامل کلیه الزاماتی است که آزمایشگاه‌های آزمون و کالیبراسیون باید برآورده سازند تا بتوانند اثبات کنند که یک سیستم مدیریت را بکار گرفته و برقرار نگه‌می‌دارند.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *